26.11.2018

Trzy statuetki Pro Juvenes dla zespołów studenckich z AGH


fot. arch. URSS AGH

W tegorocznym konkursie Pro Juvenes nagrodzono aż trzy zespoły studenckie z AGH – Centrum Mediów AGH, AGH Solar Boat oraz E-Moto AGH.

Studenci zdobyli statuetki w trzech różnych kategoriach:

  • media studenckie – Centrum Mediów AGH,
  • studencka inicjatywa – AGH Solar Boat Team,
  • studencki projekt roku – E-Moto AGH.

W konkursie przyznano także nagrody m.in. w kategoriach: juwenalia, kultura studencka, sport studencki, studia bez barier, studencka innowacja, młody naukowiec, student sportowiec, studencka osobowość artystyczna.

Konkurs „Pro Juvenes” organizowany jest przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, a jego celem jest promowanie aktywnych studentów i ich inicjatyw oraz podkreślanie zasług osób i podmiotów przyjaznych studentom i wspierających potencjał młodych ludzi.

Centrum Mediów AGH – unikatowy projekt medialny tworzą cztery organizacje: Studenckie Radia17, Biuletyn Informacyjny Studentów AGH, telewizja i studio produkcyjne MINE TV AGH oraz Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH. Głównym celem działalności Centrum Mediów jest rozbudzanie zainteresowań dotyczących teoretycznego i praktycznego funkcjonowania środków masowego przekazu.

AGH Solar Boat Team flagowym projektem zespołu jest budowa łodzi solarnej. Projekt tworzy interdyscyplinarny zespół, który powstał w wyniku fuzji dwóch organizacji – Studenckiego Koła Naukowego Eko-Energia działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw oraz Akademickiego Klubu Żeglarskiego AGH. Konstruktorzy łodzi łączą pasję żeglarską oraz naukową w zakresie wykorzystania alternatywnych źródeł zasilania. Studenci reprezentowali AGH na prestiżowych międzynarodowych zawodach Monaco Solar Boat Challenge.

E-Moto AGH – to grupa pasjonatów zajmująca się konstruowaniem motocykla z napędem elektrycznym. Zespół tworzą trzy koła naukowe. Projekt koordynowany jest przez Koło Naukowe Mechaników z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, które realizuje część mechaniczną, konstrukcję i napęd. KN Hydrogenium z Wydziału Energetyki i Paliw realizuje układ zasilania, z kolei KN Spectrum z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji jest odpowiedzialne za telekomunikację. Do sukcesów zespołu należą udane starty na zawodach Smartmoto Challenge w Barcelonie.